Jak  přirozeně podpořit rozvoj fantazie u dětí?

Jak přirozeně podpořit rozvoj fantazie u dětí?

Budete se možná divit, ale svým vlastním výchovným přístupem. Proto, aby se dítě nebálo a nepochybovalo o svých schopnostech, možnostech a dovednostech je velmi důležité , jak se cítí ve vztahu k okolí.

„Bude li mít dítě podporující, láskyplné a podnětné prostředí bez : „nedělej to , nelez tam, ať se neušpiníš, ať nespadneš, ať se nezraníš….“, pak se nebude bát projevit svůj vnitřní svět i navenek, naučí se být bezprostřední, soustředění, naučí se zdravé komunikaci, sociální interakci, rozvine se motoricky, sebeobslužně, tělesně i duševně….zkrátka všestranně.“ Ivana Vlková, Předškolnipřipravka.cz

Dejte mu zajímavé podněty

Dítě přirozeně objevuje, zkouší nové, jde si tzv. za hranice běžných činností vždy, když dostane zajímavé podněty. Ptáte se jaké a kde je vzít??? Jednoduchá odpověď.:-)

  • Vlastní vzor a vaše kreativita je tím nejlepším začátkem – dítě vás napodobuje ve všem, buďte tedy inspirativní. Zaujměte jeho pozornost všemi smysly , motorikou, pohybem, tancem, hudbou, chutí, řečí, zpěvem…
  • Tvořte spolu s dětmi na veliké plochy papíru, kartonu, pomocí spojovacího materiálu vytvoříte neskutečné stavby, které můžete dotvořit prstovými či jinými barvami. Děti milují bunkry, úkryty, koráby, pirátské lodě. Postavte je!
  • Děti milují hry „na něco“ – imaginace – nabídněte jim různé materiály, z nichž se dají vytvořit převleky a zkoušet si běžné životní situace…záclony, látky, boa, čepice, korunky pro princezny, paruky z vlny, provázky, pásky, opasky, korále, náramky, svatební kytice, zástěrky … Ale i krabičky, kamínky, papírky, vatičky, špejle, těstoviny či lepidlo.
  • Vytvořte dětem těsto, aby kromě motoriky zapojily i smysly …slané těsto, linecké, ale třeba i domácí. Recept na domácí plastelínu najdete zde. Nebojte se kromě barev do plastelíny přidat i vůně – nastrouhejte do ní třeba citronovou kůru.
  • Přeskupujte předměty různých velikostí, tvarů, barev, stavte lego a jiné stavebnice, používejte jejich části i k jiným pokusům třeba s vodou, nebo je strkejte do lahví, krabiček,mističek.
  • Vymýšlejte pro děti příběhy…bláznivé, poutavé, radostné, čtěte, buďte pro ně přítomní!!!

Děti, které aktivně rozvíjejí svojí fantazii jsou v budoucím životě úspěšnější, komunikativnější, schopné vlastních řešení, kreativity, houževnatosti, nevzdávají se, mají život pestřejší, veselejší a barevnější.